Сьогодні на дорозі з боку водіїв можна побачити безліч жестів та сигналів, одні з них – застережливі, інші – прохання, а треті – подяка.

Інструктори з водіння кажуть: «Будьте взаємно ввічливі на дорозі, і ці неписані правила поведінки допоможуть покращити безпеку дорожнього руху». Давайте розберемо цей невербальний стиль спілкування водіїв і дізнаємося, який жест, яку інформацію несе.

Ось припустимо, що ззаду рухається автомобіль, який хоче вас обігнати, але йому ніяк не представиться така можливість. Ви, у свою чергу, притискаєтесь до правого краю проїжджої частини, щоб дозволити обігнати себе. Водій, що обігнав вас, включає на кілька секунд сигнал аварійної зупинки, тим самим, висловлюючи свою подяку за надання сприятливих умов для обгону. Такі світлові сигнали досить поширені серед водіїв, проте зустрічаються люди, які невміло їх використовують, наприклад, без особливої причини блимають фарами, сигналять клаксоном як скажені, лякаючи і дратуючи оточуючих учасників дорожнього руху.

Через війну створюється напружена і навіть агресивна ситуація, у якій небезпека ДТП зростає у кілька разів. Адже зізнайтеся, як все-таки приємно зустріти на дорозі ввічливого та доброзичливого водія.

Нижче розглянемо мову сигналів, які використовуються водіями

Переглянути відеоурок від інструкторів з водіння Інтенсив на тему “Мова жестів водіїв” можна тут.

  1. Найбільш поширеним є сигнал у вигляді двох короткочасних включень дальнього світла фар.

    Такими діями водії зустрічних транспортних засобів попереджають про небезпеку на зустрічному шляху. Небезпекою може бути засідка співробітників дорожньої служби, будь-яке ДТП, інша перешкода на дорозі. Зазвичай такий сигнал подають кілька зустрічних машин, тому пропустити його буде складно. Якщо вам посигналили подібним чином, то не забудьте подякувати зустрічним водіям жестом руки, спрямувавши долоню вперед.

  2. Якщо ви помітили, що ззаду вас водій дав один тривалий імпульс далеким світлом фар, то це означає: Дай дорогу!

    Тобто, вас просять посунутись, щоб вас обігнати чи випередити. Якщо ж подібний сигнал «прозвучить» в обличчя або збоку під час маневрування міськими скупченнями машин, то це є проханням пропустити транспортний засіб.

  3. Один короткий імпульс “дальнім” в обличчя або збоку в міській тягучці означає: “Проїжджай, пропускаю!”

    Застосовується сигнал, наприклад, у пробці, коли зустрічний автомобіль хоче з’їхати, а скупчення машин не дає йому це зробити.

  4. Ще одна ознака гарного тону – це своєчасне включення покажчиків повороту.

    Серед водіїв є аксіома: «Поворотники – мова водія, і водій, що не використовує їх, – німий!». Крім вказівки напрямку повороту, «поворотниками» можна повідомляти і про інші дії. Наприклад, включення покажчика лівого повороту в крайньому лівому ряду означає прохання до автомобіля, що попереду, прийняти правіше, щоб можна було обігнати його. Такий прийом застосовується досить рідко, але в поєднанні з довгим імпульсом дальнього світла, дає хороший ефект.

  5. Якщо автомобіль, що їде позаду, увімкнув покажчик правого повороту і кілька разів блимав далеким світлом фар, то подібні дії розцінюються, як прохання зупинитися біля узбіччя. Так просити вас про зупинку може або дорожній рекет, або ваш знайомий. З урахуванням того, що правова грамотність громадян зросла, то кримінальних утисків до узбіччя останнім часом уже майже не відбувається.
  6. Якщо два перехрестя розташовані послідовно і в безпосередній близькості один від одного, і вам необхідно повернути на другому з них, то не вмикайте покажчик повороту, доки не проїдете перше перехрестя. Включати “поворотник” необхідно за 4-5 секунд до початку маневру, а після здійснення повороту, проконтролювати його вимкнення. Не вимкнений своєчасно покажчик повороту може ввести в оману інших учасників дорожнього руху, що створює певну небезпеку на дорозі.
  7. Показувати поворот немає необхідності, якщо дорога, якою ви рухаєтеся, змінює напрямок, але при цьому ви залишаєтеся на колишній смузі руху.
  8. Під час руху заднім ходом показуйте поворот у той бік, в який буде рухатися задня частина автомобіля.
  9. Якщо автомобіль попереду здійснив екстрене гальмування і ввімкнув сигнал аварійної зупинки, то крім поломки, це може означати, що попереду присутня якась непозначена небезпека (яма, розмив дороги, відкритий люк і т.п.). Також про це можна попередити блиманням стоп-сигналів. Кілька разів натисніть на педаль гальм, і водій ззаду зрозуміє, що краще збільшити дистанцію і бути напоготові.
  10. Короткочасним включенням дальнього світла фар у нічний час доби є прохання до зустрічного транспорту переключитися з далекого світла фар на ближнє.
  11. Що ж до звукових сигналів, то водії поки що не додумалися як «закодувати» будь-які повідомлення в довжині або частоті гудків клаксону. Але довгий протяжний гудок завжди означає небезпеку, а триразовий сигнал клаксону – роздратована незадоволеність водія. Однак не варто безладно сигналити, цим ви ставите в глухий кут інших учасників дорожнього руху, як водіїв, так і пішоходів. Клаксон необхідно використовувати тільки в тих випадках, коли це може запобігти ДТП, або для того, щоб при необхідності звернути увагу інших водіїв або пішоходів.
  12. Ще трохи поширених жестів:

  • – вказавши рукою на двері, ви звертаєте увагу водія на те, що вони не зачинені або нею щось затиснуто, наприклад, одяг або ремінь безпеки;
  • – водій, що стоїть поряд зі своїм, припаркованим на узбіччі автомобілем, і тримає в руках каністру, обрізок шланга, буксирувальний трос або дроти із затискачами типу «крокодил», означає відповідно, що він просить – поділитися паливом, допомогти в буксируванні або допомогти завести двигун.