Швидку допомогу необхідно викликати одразу після події. Якщо ви самі надаєте першу медичну допомогу, то нехай швидку викличе хтось із оточуючих. Якщо ви одні і нема кому викликати допомогу, то робіть це тільки після відновлення у постраждалого пульсу і дихання.

Надання медичної допомоги потерпілим в аварії

Найпершою дією є перевірка стану постраждалого. Про необхідність невідкладної медичної допомоги свідчить відсутність дихання та пульсу. Щоб перевірити дихає людина чи ні, можна просто послухати подих чи піднести дзеркальце до рота потерпілого, і якщо воно запітніло, то дихання є. Пульс також можна визначити на слух або на дотик, відчувши його пальцями на сонній, пахвинній артерії постраждалого або його зап’ястя. Якщо пульс і дихання відсутні, необхідно терміново приступити до реанімаційних дій і почати з «штучного дихання».

Як робити штучне дихання

Для початку потрібно звільнити потерпілому дихальні шляхи, витягнувши язик із гортані, якщо він перекриває її. Пальці обмотайте бинтом або хусткою і, притримуючи язик постраждалого, покладіть його плечима на валик з одягу, максимально закинувши його голову назад. Дихальні шляхи у такому положенні відкриті, а якщо підкласти валик під голову, вони закриються. Але голову постраждалого закидайте тільки якщо ви впевнені, що у нього не пошкоджені шийні хребти. Якщо такої впевненості немає, то штучне дихання краще робити, уклавши людину на рівну тверду поверхню.
Є два прийоми проведення штучного дихання: «рот у рот» та «рот у ніс». Зрозуміло, не кожен захоче торкнутися своїми губами рота чи носа чужої людини, але якщо це може врятувати її життя, то бридливість доведеться відкласти. Крім цього, ви можете скористатися бинтом або серветкою, а також просто хусткою або шматком тканини, поклавши його на рот або носа потерпілого.

Бажано використовувати прийом «рот у рот», оскільки він ефективніший. Але при цьому не забудьте затиснути постраждалому ніс, інакше повітря, що вдметься вами, вийде через нього і в легені не потрапить. Аналогічно і при диханні “рот в ніс” необхідно затиснути потерпілому рот. Зробіть глибокий вдих і рівномірно видихніть повітря в легені людини. Якщо грудна клітка піднялася, ви все робите правильно. Видих здійснюється постраждалим самостійно і його грудна клітка має опуститися. Вдування повітря в легені постраждалого виконуйте з інтервалом 4-5 секунд.

Паралельно із застосуванням штучного дихання робиться і закритий масаж серця. У разі, коли дихання відсутнє, і серце не б’ється, одні лише «вдихи та видихи» ситуацію не врятують. Найкраще, коли штучне дихання та закритий масаж серця виробляють дві людини. Склавши долоні одна на одну, упріться «п’ятою» нижньої долоні в крапку по центру між ребрами в нижній третині грудини. Натискати на грудину потрібно в напрямку хребта, вдавлюючи її приблизно на 4-5 см. Затримайтеся в такому положенні на 0.5 сек і потім відпустіть.

Але не можна сильно тиснути на ребра, вони досить тендітні і ви можете їх зламати. Масаж полягає в частих і сильних поштовхах, трохи частіше, ніж за одним натисканням на секунду. Якщо першу допомогу надають дві людини, то на одне вдування повітря в легені постраждалої першою людиною, другий повинен відразу ж за цим зробити 4-5 натисків на грудину. А коли першу допомогу надає лише одна людина, два поспіль вдування чергуються з 10-15 натискання на грудину. Продовжуйте закритий масаж серця та штучне дихання до приїзду лікарів або доти, доки дихання та пульс людини не відновиться.

Щоб покращити приплив крові до головного мозку та серцю потерпілого, потрібно підкласти під його ноги скатаний з одягу невеликий валик. Але такий валик необхідно підкладати лише після відновлення дихання та серцебиття людини. Накрийте потерпілого чимось теплим, це допоможе йому зігрітися та відійти від шоку. Якщо людина вже дихає, але ніяк не прийде до тями, допомогти в цьому їй можна, піднісши до її носа шматочок вати або тканини, змоченої нашатирним спиртом. Він має бути присутнім в аптечці будь-якого автомобіля.

Огляд поранень та кровотеч

Найбільш небезпечні проникаючі поранення у грудну та черевну порожнини, а також у череп. У разі ймовірності пошкодження життєво важливих внутрішніх органів – існує ймовірність виникнення великих кровотеч. Найважливішим у таких ситуаціях є зупинка цих кровотеч, які у свою чергу можуть бути як зовнішніми, так і внутрішніми. На жаль, на дорозі в польових умовах ефективна допомога може бути надана лише за зовнішньої кровотечі, але це також чимало для постраждалого.

Якщо кров не сочиться, а ллється, то, швидше за все, це артеріальна кровотеча, і необхідно знайти її джерело, очистити рану від перешкод для зупинки крові і постаратися зупинити кровотечу.

При кровотечі з рани на кінцівки, необхідно якнайшвидше перетиснути артерію вище за рану, але не в самій рані, оскільки існує ризик зараження крові. Далі накладіть джгут вище за джерело кровотечі. Підкладіть під нього шматочок тканини, чим ширше джгут, тим краще. Але пам’ятайте, що максимальний час, який може бути накладений, для руки становить 1-1,5 години, а для ноги – 1,5-2 години. Влітку цей час більший, взимку – менше, але в тому чи іншому випадку за 1 годину ви повинні вжити відповідних заходів щодо безпеки постраждалого.

Якщо протягом зазначеного часу немає можливості надати кваліфіковану допомогу, можна притискаючи місце кровотечі, зняти джгут на 10-15 хвилин, а потім знову його накласти. Але якщо неправильно накласти джгут, якщо він буде надто вузьким, коротким або надто туго накладений, то це може швидко пошкодити нерви та інші тканини кінцівки. Далі, коли кров зупиниться, рану потрібно обробити, очистити від бруду і накласти стерильну пов’язку.

При кровотечі з рани на голові необхідно щільно притиснути краї рани до черепа, щоб перетиснути пошкоджені судини. Бажано накласти стерильну давлючу пов’язку.

Проникаюча рана грудної клітки дуже небезпечна тим, що повітря, що потрапляє в грудну порожнину, сприяє спаданню легені і зміщенню серця. Самі розумієте, що це є небезпечним для життя. Тому необхідно накласти на рану герметичну пов’язку. Жгут у такій ситуації не варіант.

У дорозі може статися всяке, і ви повинні бути готові врятувати життя собі та іншому.

Якщо після лікування гострого стану водія все ще турбують симптоми: м’язові судоми, запаморочення, головний біль, біль у спині, рекомендуємо отримати консультацію реабілітолога для корекції порушень.